Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Slide 1 Slide 1 Slide 1 Slide 1
Araçlar

Araç Kaplama / Araç Giydirme Nedir?
Araç Kaplama/Araç Giydirme, her türlü aracın, özel tasarlanmış görsel ile kaplanmasıdır. Firma reklamı, resim, renkli görseller şeklinde uygulamalar yapılabilir.
Araç Kaplama/Araç Giydirme, araçların farklı kısımlarına yapılabilmektedir. Aracın tamamı kaplanabilmekte, Aracın sadece kapı kısımları kaplanabilmekte, veya talep edilen yerlere bölgesel kaplama yapılabilmektedir.


Araç Kaplama Baskı Nasıl Yapılır?
Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskı, görsel çalışma ile başlar. Bu görsel çalışma direk sizler tarafından, çalıştığınız ajanstan hazır olarak gelmelidir. Ancak en çok tercih edilen çalışma, bizlerin hazırladığı çalışmadır. Deneyimli tasarım ekibimiz tarafından hazırlanacak Araç Kaplama/Araç Giydirme görsel tasarımı hatasız olarak hazırlanabilecektir.
Baskıya hazırlanmış olan görsel çalışmanın dijital baskı makinelerinde basılması ile elde edilen baskı, araç üzerine uygulanabilecek şekilde hazır hale getirilir.Araç Kaplama/Araç Giydirme için kullanılan dijital baskı malzemesi Cast Folyodur. Cast Folyo, normal folyonun en önemli özelliği olan yapışkanlı özelliktedir. Daha esnek ve daha zor solan, soğuğa, sıcağa karşı daha dayanıklı olan Cast Folyo araç üzerine en kolay uygulanabilen ve araca zarar vermeyen malzemedir


Araç Kaplama Uygulamada Dikkat Edilecekler
Araç Kaplama/Araç Giydirme çalışmasının en önemli kısmı, uygulama kısmıdır.
- Kaliteli, malzeme kullanılarak hazırlanmış olan dijital baskınız, uygulama konusunda başarısız bir ekip tarafından uygulanması durumunda amacına ulaşamayacaktır. Araç uygulamanın, kesinlikle bu işi iyi bilen firmalar tarafından yapılması gerekmektedir.
- Aracın kapı kolları, stop lambaları, kanallar gibi alanlarda yapılacak çalışmaların çok ince işçilik olması mecburidir. Yoksa uygulama genel olarak kötü görünecektir.
- Kenarların yıkanma esnasında ve zamanla yıpranma ile açılmaması için doğru kapatılması gerekmektedir.
- Cam kenarı fitillere folyo yapışmayacağından, bu kısımlara özellikle dikkat edilmelidir. Bu kısımlara yapılan uygulama yapışmış gibi görünecektir, ancak zamanla açılacaktır.
- Baskının kesin kurumuş olması çok önemlidir. Dijital baskı uygulanmadan önce n az 8 saat bekletilmiş olmalıdır.
- Aracın kaplanmasından önce temiz yıkanması önemlidir.
- Aracın yıkanma sonrasında kurumaya bırakılması gerekmektedir. Bu nedenle aracın yıkanıp bir akşam kalacağı şekilde planlama yapılmalıdır.
- Dijital baskınızın laminasyonlu olmasına dikkat ediniz. Laminasyon yapılmış baskı araca uygulanırken daha kaliteli işçilik yapılmasını sağladığı gibi, aracın üzerinden dijital baskının sökülmesi esnasında da kolaylık sağlayacaktır.
- Montaj aracın yukarı kısmından aşağı kısmına doğru yapılır. Bu nedenle hazırlanmış olan baskıların araca uygulanmasından önce nakli yapılacaksa, mutlaka en üst kısım en dışarıda olacak şekilde düzgün rulo yapılmalıdır.
- Uygulama esnasında keçe kullanılması, dijital baskınızın üzerinde çizik olmasını engelleyecektir
Araç Kaplama Baskı Malzemeleri
Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısının kaliteli olması isteniyorsa yüksek çözünürlüklü makine kullanılmalıdır.
Araç Kaplama/Araç Giydirme ile ilgili baskılarda mutlaka dış mekan dijital baskı makineleri kullanılmalıdır. Çünkü dış mekan dijital baskılar solvent bazlıdır. Solvent bazlı mürekkepler güneş altında ve diğer doğal şartlarda solmamaktadır.
Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısının iç mekan dijital baskı makinesinde basılmamasını özellikle tavsiye etmekteyiz. Daha yüksek çözünürlüklü olmasına rağmen, kullanılan su bazlı mürekkep, su ile temas ettiğinde kaybolur, ayrıca güneş ışığı altında da çok kısa sürede solar.
Özellikle kaliteli dış mekan dijital baskı makinelerinde yapılan baskılar daha dayanıklı olmaktadır. Yine kaliteli dış mekan dijital baskı makinelerinde, kaliteli mürekkep kullanılmaktadır ve kaliteli mürekkeplerin de dayanıklılığı fazladır. En az 8 ay dayanabilen dijital baskılar, kaliteli mürekkep kullanılması durumunda, 6 yıla kadar dayanabilmektedir.
Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısında folyo baskı kullanılmaktadır. Folyo tek tarafı yapışkan olan ve yüzeylere yapıştırılarak kullanılan dijital baskı malzemesidir. Farklı Araç Kaplama/Araç Giydirme uygulamaları için farklı folyo baskı yapılabilmektedir. Bunlar
- Cast Folyo
- Yarı Cast Folyo
- Düz Yüzey Folyosu
Cast Folyo; Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısında kesinlikle cast folyo kullanılmalıdır. Cast folyo, diğer folyolara göre çok daha ince ve esnektir. Özellikle esnekliği nedeniyle araç giydirmelerde esnetilerek kullanılabilmekte, inceliği nedeniyle de çabuk zarar görmemektedir. Normal bir folyo baskı yapılması durumunda, ısı değişimlerinde baskının kopmaya ve kalmaya başlayacaktır.
Cast Folyo diğer folyolara göre 6-10 kat daha yüksek maliyetlidir. Ancak kesinlikle cast folyo kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca cast laminasyonun da kesinlikle yapılmasını tavsiye ediyoruz. Her ne kadar ilk yatırımda maliyetli gibi görünse de dayanıklığın artması nedeniyle, daha uzun süreli kullanılabilecektir. Kötü kaliteli bir uygulama, aynı süre içinde birkaç kez uygulanacak ve sonuçta daha maliyetli olacaktır.
Düz Yüzey Folyo; Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısında düz alanlarda kullanılmaktadır. Araç yüzeyinin düz olduğu kamyonet kasası, tır dorsesi gibi alanlarda kullanılabilir. Ancak yapışkan özelliğinin cast folyoya göre daha zayıf olması nedeniyle, Araç Kaplama/Araç Giydirme uygulamanın yapılacağı alanın çok temiz olması gerekmektedir.
Yarı Cast Folyo; Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısında kullanılan, düz yüzey folyosudur. Ancak daha dayanıklı olması nedeniyle yarı cast olarak tanımlanmıştır ve Araç Kaplama/Araç Giydirme Baskısında kullanılmaktadır. Araçların düz yüzeylerinde kullanılmaktadır. Ancak maliyetin daha az olması tercih edildiğinde, düz yüzey folyosu kullanılmaktadır. Araçların tam düz olmayan, bombeli alanlarında kesinlikle yarı cast folyo kullanılmalıdır.
Cast Laminasyon; Araç Kaplama/Araç Giydirme malzemeleri arasından en önemlilerindendir. Kullanılmadığı durumlarda da uygulama yapılabilir. Ancak yapılan Araç Kaplama/Araç Giydirme belirli bir süre sonra yıpranacaktır. Laminasyon aracınızın yıkanma esnasında veya sıcak-soğuğun etkisiyle zamanla yopranmasının önüne geçecektir. Renkler daha uzun süre korunabilecektir.